Gönderen Konu: ALLAH'TAN ÜMİT ETMENİN FAZİLETİ  (Okunma sayısı 346 defa)  Facebook 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hbaydar

  • Paylaşımcı Üye
  • **
  • İleti: 194
  • Cinsiyet: Bay
ALLAH'TAN ÜMİT ETMENİN FAZİLETİ
« : Ağustos 12, 2005, 19:22:31 ÖS »
ALLAH'TAN ÜMİT ETMENİN FAZİLETİ  
 
 
 
 (Euzu Billahimineş Şeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim Elhamdülillahi Rabbilalemin Es Salatü Vesselamu Ala Rasulina Muhammedin ve Ala Ali Muhammed)


ALLAH'TAN ÜMİT ETMENİN FAZİLETİ

Değerli kardeşlerim;

Allah (c.c) (Salih bir kulundan haber vererek buyuruyorlar ki);
"Ben işimi Allah'a havale ettim. Şüphesiz Allah, kullarının her halini görüp, ona hile yapanların şerrinden korur."(Ğafir suresi/44-45)

Hepimiz Allah (c.c) 'a inanıyoruz ve ona tevekkül ediyoruz. Peki başımıza gele herhagi bir felakette bu Allah'tandır diyerek sabır mı gösteriyoruz. Yoksa hemen isyan bayraklarını mı açıyoruz. Kendimizi kendimiz sorgulayalım.
Tevekkülümüz ve inancımız tam mı? Yoksa hala dünyaya mı bağlıyız. Bir işimiz oldu mu ellerimizi göğe kaldırıp dua ederek Allah'tan mı ümit ediyoruz. Yoksa medeti insanlardan mı umuyoruz?
Bütün bu sorularla ne olur kendimizi sorgulayalım, çok geç olmadan .

Ebu Hüreyre'den (r.a) Rasulullah'ın (s.a.v) şöyle buyurduğu rivAyet edilmiştir:Allah Teala buyuruyor ki: "Ben kulumun beni düşündüğü gibiyim. Beni andığı yerde onunla beraberim. Vallahi, kulunun tevbesinden dolayı Allah'ın sevinci, sizden birinizin ıssız çölde kaybettiği devesini bulduğuzamanki sevincinden daha çoktur. Bana bir karış yaklaşana ben bir zira yaklaşırım. Bir zira yaklaşana bir kulaç yaklaşırım. Yürüyerek bana gelene koşarak gelirim." (Buhari ve Müslim)

Allah (c.c) biz kullarını, bizim onu düşündüğümüzden daha fazla düşünüyor. Bizler ona layık kullarmıyız? Bize verdiği binlerce nimete karşı istediği sadece bir şükür. Yaptığımız hatalara karşı da sadece bir tövbe ve pişmanlık. Verdiği onca nimete karşı istediği çok mu.Veya yaptıklarımız, yapabildiklerimiz acaba yeterli mi?

Enes'in (r.a) Rasulullah'ı (s.a.v) şöyle buyururken işittiği rivayet edilmiştir: Allah teala buyurur ki, "Ey Ademoğlu! Sen bana dua edip bağışlanmanı istediğin müddetçe günahlarını bağışlarım. Ey Ademoğlu ! Günahların yerle gök arası nı dolduracak kadar çok olsa da, affı nı istersen yine affederim. Ey Ademoğlu ! Şirk koşmamış olarak, yeryüzünü dolduracak kadar çok günahla huzuruma gelsen , sana mağfiretimle mukabele eder, affederim." (Tirmizi)

Değerli kardeşlerim; Başımıza ne gelirse gelsin hiçbir zaman umudumuzu yitirmeyelim. Her zaman o'na sığınalım ve inanalım. Neticede bizi yaratan O ve bizi en iyi tanıyan gene O. O'na sığınmaktan ve O'ndan ümit etmekten asla vaz geçmeyelim. Annemizi; Babamızı nasıl seviyorsak, çocuklarımıza nasıl bağlıysak bu sevgiler arasında sevgiyi asıl hak eden Rabbimizi ve onun biricik sevgilisi Peygamber efendimizi unutmayalım.

Umutlarımızı asla yitirmeyelim. Her hatamızda, her yanlışımızda bunları fark ettiğimiz an yüreğimizdeki pişmanlıkla tevbe edelim. Af dileyelim ve onun karşısına geldiğimizde günahlarımızın ağırlığıyla ezilmeyelim. O'nun affedici olduğunu unutmayalım.

Yukarıda Ayet ve hadislerle konumuza açıklık getirmeye dilimiz döndüğünce çalıştık.İnşallah bir nebzede olsa faydamız dokunmuştur. Sizlerde bildiklerinizle eklemeler yaparak konumuzu genişletebilirsiniz. Rabbim şimdiden katılımlarınızdan dolayı razı olsun inşallah.

Birbirimizden dualarımızı asla esirgemeyelim. Din kardeşlerimizi dualarımızdan eksik etmeyelim inşallah. Haklarınızı helal edin kardeşlerim.

Selam ve dua ile.. 
Ya Rabbi,aciz kulunu ümmeti´i Muhammede hizmet etmeye muktedir kil.


 


SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal