Gönderen Konu: Engelli Annelerine Emeklilik...  (Okunma sayısı 1742 defa)  Facebook 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Açelya

  • Duamsın
  • Emektar Üye
  • *****
  • İleti: 2209
  • aSi ve tedirGin__im !
Engelli Annelerine Emeklilik...
« : Ekim 08, 2008, 11:45:48 ÖÖ »
Psikolog Danışman H. Tahsin YAZICI Ağır Engelli Çocuğu Olan Engelli Annelerinin Emeklilik Durumunu Yazdı

SORU

Naciye EREN
ERZURUM


Değerli Hocam, ben özel sektörde asgari ücretle çalışan bir engelli annesiyim. Çocuğum 6 yaşında bir otistik engellidir. Tamamen bakma muhtaçtır ve "Ağır Engellidir". Bu bakım işini ben yapmaktayım. 2003 tarihinden bu yana SSK'lı olarak özel sektörde çalışmaktayım. Yeni Sosyal Güvenlik Reformuna göre ağır engelli çocuğu olan ve çalışan annelerin emekliliği nasıl olacak? Bu konuda benim durumum nedir? Bilgilendirirseniz seviniriz. Saygılar ve Selamlar.

 

CEVAP

Psikolojik Danışman Hasan Tahsin YAZICIBu konu gerçekten Ağır Engelli çocuğu olup da, çalışan anneler açısından çok önemlidir. Yeni Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre"Ağır Engelli" çocuğu olan ve çalışan annelere erken emeklilik yolu açılmıştır. Buradaki amaç annelerin üzerindeki yükü hafifletip, onların ağır engelli çocuklarıyla daha iyi ilgilenmesini ve bakımının yapılmasını sağlamaktır.


Bu kanuna göre 1 Ekim 2008 tarihinden sonraki geçirilecek sigortalılık süreleri dikkkate alınacaktır. Yani  1 Ekim 2008 tarihinden sonra çalışılan sigortalılık sürelerinden 5'te 1'i, sigortalılık süresinden ve yaştan düşülecektir ve "Ağır Engelli" çocuğu olan ve çalışan annelerin daha erken emekli olması sağlanacaktır.

 

Ancak burada şunu belirtmek gerekir ki, 1 Ekim 2008 tarihinden önceki çalışılmış sigortalılık süreleri dikkate alınmayacaktır. Dolayısı ile en önemlisi 1 Ekim 2008 tarihinden sonra ne kadar fazla sigortalılık süresi sistemde geçirilirse o kadar fazla bu haktan yararlanılacak demektir.


1 Ekim 2008 tarihinden sonra sistemde geçirilecek her 1 yıllık  sigortalılık süresi için 90 gün, her  4 yıl sigortalılık süresi için 1 yıl, 20 yıl için ise 5 yıl ilgili çalışan annenin sigortalılık süresine eklenecektir. Aynı zamanda bu süreler emeklilik yaşından da  düşülecektir.


Sizin durumunuza gelince 2003 tarihli işe girişiniz göz önüne alındığında 2008 tarihine kadar geçen süre için bu haktan yararlanamazsınız.Ancak 1 Ekim 2008 tarihinden sonra çalışacağınız süreleri hesapladığımızda yaklaşık olarak en az 20 yıl daha çalışmanız gerekmektedir ve bu süre dolduğunda 25 yıl çalışmış gibi işlem göreceksiniz ve 58 yaş yerine 53 yaşında emekli olacaksınız ve size 30 yıl çalışmış gibi emekli aylığı bağlanacaktır.

 

Pozitifengelliler.com
"İnancımın Canı Acıdı ! ..."

Allahım; bir mucize...


 


SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal