Sağlık > Sağlık Bilgileri

Sağlık bilgileri (1)

<< < (53/62) > >>

Seval Çimen:
Çenemiz küçülüyor kafamız büyüyor

20'lik dişler çıkarken çenede bir zorlanma meydana gelir. Bu çenedeki zorlanmanın çeneyi daralttığını söyleyen uzmanlar buna paralel olarak da kafanın büyüdüğünü ifade ettiler.

Bu bilginç açıklamaları yapan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Deontoloji ve Tıp Tarihi Anabilim Dalı Başkanı ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlter Uzel, diş boyutlarının küçüldüğünü söyledi.

Prof. Dr. Uzel "gelecekte insanoğlu 32 yerine 24 dişli olacak" dedi.

Seval Çimen:
Yeni bir salgın tehlikesi
İspanya'da 1918-1920 yıllarında görülen türden bir grip salgınının dünyada milyonlarca kişinin ölümüne yol açabileceği bildirildi. Araştırmacılar, İspanya'daki gibi bir salgının yüzde 96'sı gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere 51 ila 81 milyon kişinin ölümüne neden olacağını tahmin ediyor.

Harvard Üniversitesinden Christopher Murray ve arkadaşları, 1918-1920'deki salgın nedeniyle Danimarka'da ölüm oranının yüzde 0,20, Fransa ve Almanya'da yüzde 0,75, İtalya'da yüzde 1,4, Hindistanda ise yüzde 4,39 oranında olduğunu hatırlattı.

Tahminlere göre, 2004'te yeni bir salgın olsaydı, yüzde 49'u Asya ülkelerinde, yüzde 29'u Sahra Altı Afrikası'nda, yüzde 10'u Orta Doğu'da, yüzde 4'ü OECD ülkelerinde, yüzde 4'ü Latin Amerika'da, yüzde 4'ü Avrupa ülkelerinde yaşayanlar olmak üzere dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 1'i ölecekti.

Araştırmacılar, ''bu sonuçların, ölümcüllüğü ne olursa olsun yeni bir grip salgının özellikle gelişmekte olan ülkeleri etkileyeceğini gösterdiğini'' vurguladılar. Aşı, antibiyotik tedavisi ve iyi beslenmenin OECD ülkelerinde salgın etkilerini azaltacağına, ancak salgına hazırlanamayan ülke ya da bölgelerin en fazla etkilenenler olacağına dikkat çekiliyor.

Bilim adamları, H5N1 kuş gribi virüsü ya da aynı türden başka bir virüsün insandan insana geçme özelliği kazanmasının yeni bir grip salgınına yol açabileceğinden endişe ediyor. İspanya'da 20-50 milyon kişinin öldüğü grip salgını, sürekli değişikliğe uğrayarak insandan insana geçme özelliği kazanan H1N1 virüsünden kaynaklanmıştı. En ölümcül diğer grip salgınları 1957'de 4 milyon kişinin öldüğü Asya gribi ve 1968'de yaklaşık 2 milyon kişinin ölümüne neden olan Hong Kong gribiydi. Araştırma, İngiliz tıp dergisi The Lancet'te yarınki sayısında yer alıyor.

Seval Çimen:
Türkiye'de Ruh Sağlığı Yasası şart
Türkiye Psikiyatri Derneği Erzurum Şube Başkanı Doç. Dr. Nazan Aydın, Ruh Sağlığı Yasası'nın çıkması için Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve milletvekillerinden destek istedi.

Ruh Sağlığı Yasası'nın çıkmaması sebebiyle psikiyatri hastalarının ve doktorların bu konuda mağdur olduğunu ifade eden Doç. Dr. Aydın, "Ruh sağlığının korunması, hastalıkların tedavisi ve rehabilitasyonu için genel sağlıkla ilgili düzenlemeler yetmez. Ruh sağlığını bozan etmenler, beden sağlığını bozanlarla aynı olmadığı gibi korunma, tedavi ve rehabilitasyon olanakları, düzeni ve örgütlenmesi de aynı değildir. Toplum içinde tedavi olanaklarının, ruh sağlığı bozulmuş kişilerin rehabilitasyon olanaklarının geliştirilmesi gibi birçok düzenlemenin yapılabilmesi ancak Ruh Sağlığı Yasası ile gerçekleştirilebilir" dedi.

Bireylerin ve tüm toplumun ruh sağlığı düzeyinin yükseltilmesi için bu yasanın en kısa zamanda çıkartılması gerektiğini de vurgulayan Aydın, "Ruh sağlığı tedavi hizmetlerinin niteliğinin ve yaygınlığının artırılması, ruh sağlığını koruyucu önlemlere ağırlık verilmelidir. Ruh sağlığı tedavi hizmetlerine herkesin kolay erişmesinin sağlanması gerekmektedir. Ruhsal sorunu olanların damgalanmamasının, dışlanmamasının önlenmesi için Ruh Sağlığı Yasası mutlaka çıkartılmalı. Bu konu Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve milletvekillerimizden destek bekliyoruz" ifadesinde bulundu.
 

Seval Çimen:
Bitkisel çaylar sonunuz olabilir


Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Leyla İyilikçi, bitkisel ilaçların bazılarının, ameliyatlardan birkaç gün önce alınması halinde, hastayı ölüm tehlikesiyle karşı karşıya bırakabildiğini söyledi.

Ekinezya bitkisinin cerrahi yaklaşımdan mümkün olduğunca erken kesilmesini öneren Doç. Dr. İyilikçi, bu ürünün kullanılması halinde hastanın tedaviye ve ilaçlara geç yanıt verebileceği uyarısında bulundu. Sarımsağın kan basıncını ve kolesterolü düşürdüğünü kaydeden İyilikçi, bu ürünün de cerrahiden en az bir hafta önce kesilmesi gerektiğini ifade etti.

Doç. Dr. İyilikçi, ördek ayağı, baldırıkara, gümüş kayısı gibi ürünlerin cerrahi müdahaleden 5 gün önce, gingseng gibi ürünlerin ise en az 36 saat önce kullanımımın kesilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Doç. Dr. İyilikçi, herbal ürünlerle ilgili şu bilgileri verdi:

''Tarçın, yaşlılığın getirdiği hasarları önlemektedir. Kan şekerini düşürür. Meyan kökü, ameliyat öncesi kan basıncı artışı, aritmiye neden olur. Operasyon sırasında EKG değişiklikleri ortaya çıkabilir. Birçok ilacın metabolizmasını değiştirebilir. Isırgan otu, ülkemizde oldukça sık bulunan tohum, kök veya yaprak çayı şeklinde tüketilmektedir. İdrar artırıcı, ödem çözücü, demir eksikliğini gidermek, anemiyi önleyici, prostat büyümesine karşı kullanılır. Ağır kalp ve böbrek hastalıklarında diüretik etkisi nedeniyle elektrolit değişikliklerine neden olabilir. Yeşil çay, antioksidan, kolesterol ve yağ asitlerini düşürür. Kilo kaybı, kan basıncı ve kan şekerini düşürebilir.''

Seval Çimen:
Grip asrın vebası olacak

Amerikan Harvard Üniversitesi’nden bir ekip, dünya çapında grip salgını olursa neler yaşanır sorusuna yanıt aradı...

Yanıtı bulmak için 50 milyon kişinin hayatını kaybettiği 1918-1920 yılları arasında grip salgınlarını incelediler ve buradan elde ettikleri verileri, günümüze uyarlayarak çarpıcı tahminlere ulaştılar.

Günümüzde tıpta kaydedilen ilerlemelere rağmen bir küresel grip salgınının görülmesi halinde can kaybı çok daha fazla olacak. Tahminlere göre 62 milyon kişi hayatını kaybedecek.

Ölümlerin yüzde 96’si sağlık sektörünün yeterince gelişmediği, ilaç stoğunun yeterli olmadığı gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşecek. Ölümler daha çok, 0-14, 15-19, 30-44 yaş grupları arasında görülecek.

Gelişmiş ülkelerdeyse erken teşhis ve zengin tedavi olanakları sayesinde ölümler düşük oranlarda kalacak.

Ölümcül grip salgınlarının, her yüzyılda 3 ila 4 kez görüldüğüne dikkat çeken uzmanlar, kuş gribinin küresel bir grip salgınını tetikleyeceği görüşünde ve şimdiden önlem alınması uyarısında bulunuyor.

Kaynak: NTV

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git