Sağlık > Sağlık Bilgileri

SIGARANIN ZARARLARI

<< < (140/167) > >>

Seval Çimen:
Sigaranın çocuklar üzerindeki etkileri
Sigara dumanının çocuklar üzerindeki zararları nelerdir?

Astım ve solunum yolları rahatsızlıkları
Daha sık gribe yakalanma
Orta kulakta sıvı birikmesi (sağırlığa yol açabilir)
Yanında sigara içilen çocuklar, diğerlerine göre daha sık hastalanıp, okuldan geri kalırlar
Yanında sigara içilen çocukların hayatlarının herhangi bir döneminde sigaraya başlama olasılıkları çok yüksektir.
Çocukları sigara dumanından nasıl koruyabilirim?

Çocukların uyudukları, yemek yedikleri ve oynadıkları yerlerde sigara içilmemesini sağlayarak
Mümkün olduğu oranda çocuklardan uzakta, hatta evin dışında sigara içerek
Eğer bunlar mümkün değilse, pencereyi açarak ve dumanı dışarı üfleyerek
Evinizde odalardan yalnızca birini sigara içmek için kullanarak
Benim için bunlar tamam, fakat arkadaşlarıma ve aileme ne derim ?

Çocukların sağlığı için onların yanında sigara içilmemesi gerektiğini söyleyebilirsiniz.

Çocukların sigaraya başlamalarını nasıl önleyebilirim ?

Çocuklardan sizin için sigara ve kültablası getirmelerini istemeyerek
Onları sigara aldırmaya göndermeyerek
Sigaraya hiç başlamamış olmayı istediğinizi söyleyerek
Sigarayı birgün bırakmayı istediğinizi ve onların da hiç başlamamasını istediğinizi söyleyerek
Kaynak: Camden & Islington Community Health Services, London, UK.

Seval Çimen:
Tek satılan sigara, mücadeleye darbe  ,


  Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Adana Şube Başkanı Nebil Bal, sigara kullanım yaşının düşmesi, ayrıca kullanım ve bağımlılığın artış göstermesinde paketi açılmış ve tek satılan sigaraların büyük payı olduğunu söyledi.   
 
--------------------------------------------------------------------------------
Tek satılan sigara, mücadeleye darbe

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Adana Şube Başkanı Nebil Bal, sigara kullanım yaşının düşmesi, ayrıca kullanım ve bağımlılığın artış göstermesinde paketi açılmış ve tek satılan sigaraların büyük payı olduğunu söyledi.

Türkiye'de sigara kullanımının son yıllarda yüzde 80 artış gösterdiğine dikkat çeken Bal, az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerin sigara üreticilerinin pazar payında önemli yere sahip olduğunu belirtiyor. Bal, bir noktaya daha dikkat çekiyor; normalde 3'le 5 YTL arasında fiyatla satılan sigara paketinin, yasak olmasına rağmen açılarak, 'tek satış' yöntemiyle, okul önlerinde satılması kullanım yaşının dokuza kadar düşmesine yol açıyor.Bu yasak satış yönteminin okullara yakın yerlerde uygulanması da en önemli noktalardan.

Türk Eğitim-Sen Adana 2 No.lu Şube Başkanı Kamil Köse de yasa gereği, Tekel ürünü satışı yapan işletmelerin okullardan en az 100 metre uzakta açılabildiğini belirterek, sigara satışının önlenebilmesi için bu mesafenin mutlaka artırılması gerektiğini söylüyor. Köse, sonu bağımlılığa varan bu alışkanlığın arkadaşlık bağlarının sıkı olduğu okullarda başladığını da sözlerine ekliyor.

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=250217
 

Seval Çimen:
Yanlış beslenme ve sigara iki kanser nedeni
Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, “Kanserle mücadele etmek istiyorsak öncelikle sigara ile mücadele etmemiz lazım” dedi.


ANKARA - Ulusal Kanser Haftası’nın başlaması dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın, hem koruyucu hekimliğe hem de tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine dayandığını anlattı.


Geçen 5 yıl içinde program çerçevesinde birtakım yenilikler gerçekleştirildiğini belirten Recep Akdağ, bu sürede vatandaş memnuniyetinin de arttığını söyledi. Sağlık göstergelerinde de önemli gelişmeler kaydedildiğini ifade eden Akdağ, artık kızamıklı çocuklardan ve tifodan söz edilmediğine, aşılama oranlarının yüzde 96’ya ulaştığına işaret etti.

Çocuklara demir ve D vitamini desteği sağlandığını, anne ve bebek ölümlerinde iyi bir noktaya gelindiğini kaydeden Akdağ, artık Türkiye’de de batı ülkelerindeki kalp ve kanser gibi sağlık problemlerinin mercek altına alınmaya başladığını söyledi.

Türkiye’de kansere karşı yürütülen programın başarı ile uygulanmaya devam edildiğini vurgulayan Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bütün bu çabaları yerine getirirken önümüzde bir handikap olduğunu biliyoruz. Bu handikap yetişmiş insan gücü noktasındaki eksikliktir. Hekim başta olmak üzere hemşire ve kanserle ilgili insan kaynaklarında eksiklik var. Bu konuda da artık mesafe aldığımızı görmek, gelecek adına mutluluk verici. İlk defa bu yıl YÖK Başkanımız ve YÖK ile yaptığımız görüşmeler sonucunda hem tıp fakülteleri hem de hemşirelik okullarına alınacak öğrenci sayısı açısından bir artış imkanı yakaladık. Bu artış, bulunduğumuz yıl itibarıyla bin ila 2 bin arasında olacak. Şu anda üniversitelerimiz ve YÖK ile bu çalışmaları yürütüyoruz. Önümüzdeki yıllarda da bu artışın devam etmesi gerektiği konusunda hemfikiriz.”

Sağlık Bakanlığına bağlı doktorların yüzde 68’inin muayenehanelerini kapattığını kaydeden Akdağ, “artık bu meseleye de bir nokta koymak istediklerini” ifade etti.

Akdağ, “Tüm maksadımız, vatandaşımızın boynunu bükmeyeceğiz. Cebinden para ödemek zorunda kalmayacağı bir sağlık sistemini ülkede hakim kılmaktır” diye konuştu.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası çerçevesinde de gerekli tedbirleri alacaklarını bildiren Akdağ, özellikle kanser gibi hastalıklarda ve yoğun bakım ve organ nakli gerektiren rahatsızlıklarda vatandaşın özel sektörden hizmet alırken fark ödememesi için Sosyal Güvenlik Kurumu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile çalışmaları sürdürdüklerini belirtti.

Aile hekimliği ile ilgili çalışmalara da değinen Akdağ, yıl sonuna kadar 35 milyon kişiye bu hizmetin götürüleceğini bildirdi. Akdağ, aile hekimliğinin kanserle mücadelede büyük önem taşıdığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sağlık konusuna ve özellikle sigara ile mücadeleye verdiği desteğinden dolayı teşekkür eden Akdağ, “Gerçekten kanserle mücadele etmek istiyorsak, öncelikle sigara ile mücadele etmemiz lazım. 19 Mayıs tarihi Türkiye’de bir milat olacak. Yaptığımız kanunun birçok alan itibarıyla yürürlüğe girme tarihi 19 Mayıs olacak. Birçok vatandaşımızın desteğini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“HEDEF, KANSERİ KONTROL ETMEK”
Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, en önemli kanserlerin sigara ile ilgili olduğunu belirterek, son dört yıl içinde yaptıkları birçok düzenleme ile kanseri kontrol etmeye çalıştıklarını belirtti. Kanser kayıtlarının tutulması ve diğer programlarda büyük mesafe alındığını ifade eden Tuncer, “Hedef, ülkede kanseri kontrol etmek” dedi.

Kanserin önlenmesinde tarama ve kayıtların önemli olduğunu anlatan Tuncer, bütün bu çalışmaları organize etmek üzere Ulusal Kanser Enstitüsünün kurulacağını belirtti. Ülke genelinde Kanser Erken Teşhis ve Tarama merkezlerinin çalışma yürüttüğünü ifade eden Tuncer, “Diyarbakır’dan Trabzon’a, Erzurum’dan Edirne’ye kadar hemen hemen her ilde merkez açtık. Bu taramalar yaşam kazandırıyor” dedi.

Kanserle mücadelede 2023’e kadar iki senaryo öngörüldüğünü anlatan Tuncer, sigara kullanımının azaltılmaması ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının topluma kazandırılmaması halinde kötü senaryonun, aksi takdirde iyi senaryonun gerçekleşeceğini belirtti.

Tuncer, iyi senaryonun gerçekleşmesi için toplumda yüzde 25 oranında sigaradan vazgeçilmesi gerektiğini bildirdi.

Uluslararası Kanser Araştırma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Peter Boyle de Tütün Kontrol Tarama ve Eğitim Programları’nın önemine işaret ederek, ülkelerde tütün kullanım oranlarının azaltılması, obeziteden kaçınılması, sebze-meyve ağırlıklı beslenme, alkol kullanımının düşürülmesi ve güneşten korunma gibi tedbirlerin kanserle mücadelede büyük önem taşıdığını anlattı.

Tütünün her türlüsünün tehlikeli olduğunu vurgulayan Boyle, tütün kullanımının bu düzeyde devam etmesi halinde 21. yüzyılda dünyada 1 milyar kişinin hayatını kaybetmesinin beklendiğini kaydetti.

Boyle, kanserle mücadelede uluslararası iş birliğinin önemini de vurguladı.


Seval Çimen:
Sağlık Bakanlığı'ndan, 8000.YTL Ödüllü Sigarayı Bırakma Kampanyası


Sağlık Bakanlığı 1-28 Mayıs tarihleri arasında 8000.YTL Ödüllü Sigarayı Bırakma Kampanyası düzenledi. Başvuru formları, Kampanya Merkezi tarafından değerlendirilip kayda alınacaktır.

Sigara kullanımı, halk sağlığı açısından ciddi sonuçları olan küresel bir sorundur. Ülkemiz de, Avrupa Ülkeleri arasında sigara tüketiminde üçüncü sırada, dünya ülkeleri arasında yedinci sıradadır. 2006 yılında gerçekleştirilen Aile Yapısı Araştırmasına göre Türkiye genelinde 18 ve daha yukarı yaştaki bireylerin %33,4’ü sigara kullanmaktadır. Sigara kullanım oranı erkeklerde %50,6 iken, kadınlarda bu oran %16,6’dır. Bu oranlara göre, ülkemizde yaklaşık 17 milyon kadar sigara içen kişi vardır ve her yıl 100 bin kişinin sigaraya bağlı nedenlerle yaşamını kaybettiği tahmin edilmektedir.Bu doğrultuda tütün ve tütün ürünleri ile mücadele alanında ilk uluslararası anlaşma olma özelliğini taşıyan “Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi”nin Sayın Bakanımız Prof. Dr. Recep AKDAĞ tarafından imzalanmasının ardından “Ulusal Tütün Kontrol Programı ve Eylem Planı 2008-2012” hazırlanarak konu ile ilgili çalışmalara başlanmıştır. Buna ek olarak, amacı kişileri ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından, bunların alışkanlıklarını özendirici reklâm, tanıtım ve teşvik kampanyalarından koruyucu tertip ve tedbirleri almak ve herkesin temiz hava soluyabilmesinin sağlanması yönünde düzenlemeler yapmak olan 5727 sayılı “Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” 19 Ocak 2008 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanmış olup 19 Mayıs 2008 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Ayrıca tütünle mücadele çalışmaları kapsamında Genel Müdürlüğümüzce her iki yılda bir, ödüllü Bırak-Kazan Kampanyası düzenlenmektedir. Kampanyanın amacı; bir bırakma günü belirleyerek sigarayı bırakma fikrini oluşturmak, bırakmak isteyenleri harekete geçirerek yardımcı olmak, sigaranın zararları ve sağlıklı yaşam konusundaki genel bilinçlenmeye katkı sağlamaktır.

Bırak-Kazan Kampanyası, 1986’da Finlandiya’da bölgesel olarak başlamış olup o tarihten beri Dünya Sağlık Örgütü ve Finlandiya Halk Sağlığı Enstitüsünün desteği ile birçok ülkede iki yılda bir düzenlenmektedir. Ülkemizde ise 1996 yılından beri Bırak-Kazan Kampanyaları yapılmaktadır. 2002 yılında düzenlenen kampanyaya ülke genelinde 98.845 kişi, 2004 yılında 59.909 kişi, 2006 yılında ise 107.767 kişi katılım sağlamıştır.

Sigarayı bırakma konusunda en maliyet etkin yöntemlerden biri olan Bırak-Kazan Kampanyası, bu yıl 1–28 Mayıs 2008 tarihleri arasında düzenlenecektir.

Bırak-Kazan 2008 Kampanyası kuralları;

· Kampanyaya en az bir yıldır sigara içen ve 18 yaşını doldurmuş herkes katılabilecektir.

· Kampanyaya katılanlar başvuru formlarını tam olarak doldurup 30 Nisan 2008 tarihine kadar başvuru yerleri olarak belirtilen İl Sağlık Müdürlüklerine, Sağlık Grup Başkanlıklarına, Toplum Sağlığı Merkezlerine, Devlet Hastanelerine, Sağlık Ocaklarına, Aile Sağlığı Merkezlerine ve Sağlık Evlerine teslim edeceklerdir.

· Katılımcıların, 1–28 Mayıs 2008 tarihleri arasında 4 hafta süre ile sigara içmemeleri gerekmektedir.

· Katılımcılar tarafından 30 Nisan günü bitimine kadar başvuru yerlerine teslim edilen formların İl Sağlık Müdürlükleri tarafından 15 Mayıs’a kadar Kampanya Merkezine (Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Daire Başkanlığına) ulaştırılması gerekmektedir.

· Başvuru formları, Kampanya Merkezi tarafından değerlendirilip kayda alınacaktır.

· Noter huzurunda gerçekleştirilecek çekilişle 1 asil, 10 yedek talihli belirlenecektir.

· Kuradan hemen sonra kazanan kişiyle temasa geçilip kampanya koşullarını yerine getirip getirmediği şahitlerce ve testlerle teyit edilecektir.

· Kazanan katılımcıya 8000 YTL ödül verilecektir.

· 2009 yılı Mayıs ayında kampanya ile ilgili izleme değerlendirme çalışması yapılacaktır.


Seval Çimen:
Tütünden 4 milyon insan ölüyor

 Fırat Üniversitesi (FÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, tütün ürünlerinin her yıl dünyada 4 milyon insanın ölümüne neden olduğunu söyledi

Açık, mevcut durumun değişmemesi durumunda 2020 yılında tütün kullanımı nedeniyle yılda 10 milyon insanın öleceğini kaydetti.

Sağlık Meslek Yüksek Okulu tarafından düzenlenen Sağlık Haftası etkinlikleri çerçevesinde "Sigara'nın epidemiyolojisi, sağlığa zararları, bırakmaya yardım hizmetleri ve tütün kontrollü yaşam" konulu panel düzenlendi.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Açık, sigarayla mücadele kapsamında Üniversite Hastanesi'nde Sigarayı Bırakma Polikliniği açtıklarını belirterek, sigarayı bırakmak isteyenlerin bu polikliniğe gitmelerini istedi.

Tütün ürünlerinin her yıl tüm dünyada 4 milyon insanın ölümüne neden olduğunu belirten Prof. Dr. Açık, mevcut durum değişmez ise 2020 yılında tütünün, yılda 10 milyon insanın ölümüne neden olabileceğini belirtti.

Açık, sigara içenlerin kendi yaşam sürelerini uzatmak ve yaşam kalitelerini artırmak için alabilecekleri en önemli önlemin sigarayı bırakmak olduğunu sözlerine ekledi.

Fırat Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Güllü Yeşil, sigara içen 1 milyar 250 milyon kişinin bir günde 11 bini, bir yıl içerisinde ise toplam 4 milyonunun sigara içtiği için öldüğünü vurguladı.

Her yıl bin 500 dolayında 0-5 yaş grubu bebek ve çocuğun anneleri ve babaları tarafından yanlarında sigara içildiği için öldüğünü dile getiren Yeşil, "Dünyada her yıl 4 milyon kişi sigaradan dolayı hayatını kaybediyor. Eğer gerekli önlemler alınmazsa bu sayı önümüzdeki 20 yılda 10 milyona ulaşacaktır. Dünyada 1.3 milyar sigara içen bulunmaktadır. Türkiye'de sigara kullanımı son 20 yılda yüzde 80 oranında artmıştır. Bunun en büyük nedeni, uluslararası tütün şirketlerinin gelişmekte olan ülkelere uyguladıkları yeni pazar oluşturma stratejileri" dedi.
AA

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git